Gönderen Konu: evde calısmak salonda calısmak  (Okunma sayısı 4280 defa)

msd8484

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
evde calısmak salonda calısmak
« : Nisan 01, 2012, 07:17:11 ÖÖ »
hangısı dıye bısey yok aslında dambılın varsa canında dısarı cıkmak ıstemıyosa bıraz da antreman yapmayı ogrendıysen ev en guzelı.......yok aga ben spor salonuna o kadar para bayıldım gıdeyım de ınsanlarla ıkı de hasbahal edıyım dıyosan yuru gıt bı kosu bandı ıkı kardıo uc agırlık bıde dus al  eee mıs bıde krallar gıbı hocan varsaa ısıte ogretıyosa o zaman da bı zahmet gıtt
« Son Düzenleme: Nisan 01, 2012, 07:29:19 ÖÖ Gönderen: msd8484 »

trozaslh

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: evde calısmak salonda calısmak
« Yanıtla #1 : Şubat 03, 2015, 10:22:12 ÖÖ »
Ben hem evde hem de salonda çalıştım. Kendime göre ikisi arasındaki farkları şöyle sıralayabilirim;

1. Evde kısıtlı dambıl ve plaka ile çalışıyorsanız bir hareketten diğerine geçerken kendinizi sürekli ağırlık ekle/çıkar çabası içinde buluyorsunuz. Çalışmanızı ne kadar çeşitlendirmeye çalışırsanız plakalarla, barlarla,ağırlıklarla o kadar çok boğuştuğunuzu fark ediyorsunuz. Hareketlerin sırasını bozma ihtimaliniz de var. Bench çalıştıktan sonra ''çok fazla ekle çıkarmayla uğraşmayayım, yoruldum da zaten, hazır barda ağırlıklar takılıyken triceps çalışayım sonra ağırlıkları bardan çıkarıp flying dambıl yaparım'' veya bench press yerine ''dambılla bench çalışayım ordan flying dambıla geçerim''gibi anlamsız bir mantık gelişmeye başlıyor. Böyle bir durum da gelişiminizi ne kadar olumlu etkiler? Geniş bir bar ve ağırlık çeşidi yapmanın da ciddi bir maliyeti olacaktır.

2. Başlangıç seviyesinden orta ve ileri seviyeye geçtikçe daha ağır plakalara olan ihtiyaç artıyor. Bu da vücut gelişimi için gereken bütçenin artmasına neden oluyor. Orta ve ileri seviyeye geçerken sırt ve kanat gibi büyük kas gruplarını çalıştıracak enseye çekiş, enseden itiş, kürek gibi hareket imkanları azalacaktır. Üzerinde çok fazla ağırlık bulunan bir barı yerden kucağa, kucaktan enseye ve ordan yukarı derken enerjinizin çok fazla tükendiğini farkediyorsunuz. Hareketleri doğru ağırlıkta ve takrarda yapmak için ve çok ağır bir barı yerden kaldırarak bel sakatlığının önüne geçmek için mutlaka bir makinaya veya uygun yükseklikte sehpalara ihtiyaç duyacaksınız. Bu da hem bütçe hem de çalıştığınız yerin genişliği açısından sıkıntı yaratmaya başlıyacaktır. 

3. Evde çalışmak bir miktar tembelliğe yol açıyor, hareketler ağırlaştıkça ve zorlaştıkça dinlenme sürelerini uzatmaya, motivasyon kaybı yaşamaya başlıyorsunuz. Bu da gelişim sürelerini uzatıyor. Salonda ise ''Hocam kaç setin kaldı'' şeklinde bir cümle duyunca yayılma imkanınız kalmıyor. Etrafınızda ağırlık veya sehpa için sıra bekleyen muhtemel kişi 45-60 sn dinlenip o seti bitirmeniz için yeterli bir itici güç olacaktır.

4. Evde ağırlık çalışmak ev düzeni açısından da sıkıntı yaratıyor. Evde yaşadığınız başka kişiler varsa özellikle kız arkadaşınız, eşiniz veya anneniz  bu düzensizlikten, dağınıklıktan, etrafa yayılmış dambıl ve plakalardan zamanla şikayet edip sizin motivasyonunuzu olumsuz etkileyebilir. Evi temizleyecek kişilerin o ağırlıkları ordan oraya taşıyıp temizliği yapmalarını beklemeyin.Mutlaka temizliğini, düzenini sizin sağlayacağınız ayrı bir oda tahsis etmenizde  fayda var.

5. Evde tek başınıza çalışırken sakatlanma riskini tek başınıza alıyorsunuz demektir. Evde çalışırken sakatlanma durumunda olabilecekleri tekrar gözden geçirmenizi öneririm.

6. Evde çalışmanın avantajı; özellikle kış aylarında çalışma temposu artığında kötü hava koşullarında salona ulaşmak için çaba harcamanıza gerek yok. 

Benim yorumum başlangıç seviyesini evde geçirebilirsiniz. Orta seviyeye geçince  aylık 80-100 tl civarında maliyeti olan bir salona üye olmanızda fayda var. Bu salonu seçerken de yeterli bench masası, dambıl ve plaka çeşitliliği olan salonları seçmenizi öneririm. Merdiven altı veya üstü salon olması çok önemli değil. Önemli olan  sıra beklemeden, teriniz soğumadan bir hareketten diğerine rahatça geçebileceğiniz çeşitlikte imkanı olan yerleri seçmeniz.

Herkese dar tişörtlü günler dilerim:))
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2015, 11:41:02 ÖÖ Gönderen: trozaslh »

ucgenadmin

• Administrator
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Şubat 25, 2015, 12:05:40 ÖÖ »
harika bir değerlendirme olmuş. çok teşekkürler.

John

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Mart 03, 2015, 12:45:45 ÖS »
Evet Ev ve Salon arasındaki farkın bukadar net olabileceğini düşünemiyordum. açıkçası bu yazılanları okuduktan sonra, salona gitmeye karar verdim.  8)