Hangi Barfiks Daha Etkili

 

Barfikste kol çekmenin 10’a yakın farklı uygulanış şekli vardır. Siz de belki birçok sporcu gibi bu farklı uygulama aşamalarını değerlendirdiniz ve merakla hangisinin en iyi sonuç vereceğini düşündünüz. Hangisinin etkili olduğuna dair bir çok bilimsel açıklamalar oldu ve neredeyse hepsi aynı sonuca ulaştı.


Miami Florida’da Amerika Üniversitesi 2000 senesinde yapılan bilimsel çalışmada barfiks egzersizinin etkileri hesaplandı. Gönüllü katılan deneklerin kaslarına elektronik uyarı bağlantıları takıldı ve kasların ne kadar etkilendiği bilgisayar ortamında ölçüldü. Deneklerde, barfiks dar tutuş, geniş tutuş, ters tutuş, enseye ve göğüse çekiş pozisyonları değerlendirildi.


Bu aktivitelerde omuz kas sistemleri, latissimus dorsi (kanat), pectoralis major (göğüs), teres major ve uzun triseps kas bölgesi test edildi. Bütün hareketlerin tek tek farklı kişiler tarafından defalarca ölçülmesine rağmen, en etkili ve uyarının alındığı egzersiz, “geniş açıda tutulan barfiksin göğüse doğru çekilmesi” egzersizi oldu. Uzmanlar bu çalışmanın kanat dediğimiz bölgeyi daha iyi uyardığını ve kasları geliştirdiğini savundu.


Avrupa’da yapılan bir başka çalışmada 8 farklı barfiks egzersizi uygulandı. Deneklerin daha önce bu egzersizi hiç yapmayan ve doğal olan kişilerden seçilmesi, çalışmayı daha güvenilir hale getirdi. Ortalama 70-85 kg ağırlığında bulunan 16 denek, 4 hafta boyunca haftada 3 kere olmak kaydıyla sadece barfiks egzersizi ile çalıştılar.


Geniş tutuş göğüse, dar tutuş göğüse, geniş tutuş enseye, dar tutuş enseye, ters dar tutuş göğüse, ters dar tutuş enseye, avuç içi tutuş enseye, avuç içi tutuş göğüse olmak üzere toplam 8 farklı egzersiz uygulandı. Her egzersiz için bir bayan bir de erkek denek seçildi.


Hafta sonunda bütün denekler amaçlanan V forma ulaşmak için ortalama %70 başarı gösterdiler. Kasların detaylanması, hacim ve form üçlüsü incelendiğinde geniş açıda göğüse çekilen barfiksin daha etkili olduğu bulundu. Bu çalışma öncesi, enseye çekilen egzersizin daha etkili olacağı tahmin ediliyordu.


Bugün ise, birçok profesyonel ve uzman antrenör, geniş açıda göğüse çekilen barfiksi öneriyor. Ayrıca enseye çekeceğiniz barfikste aşırı zorlama, ense arkasındaki damarlara ve dolayısıyla beyine zarar verileceği de bilim adamları tarafından açıklanmıştır.


Makale vucutbilim.com sitesinden alınmış, imla düzeltmeleri yapılmıştır.


 

 

 

ÜçgenVücut.com

 

Bilinçli ve sağlıklı vücut geliştirme sitesi

   

 

create counter

Copyright 2012 www.ucgenvucut.com. Designed by Free Web Templates, coded by Free CSS Templates

Privacy Policy | Terms of Use | XHTML | CSS