Karın Kası Nasıl Yapılır - evde ya da spor salonunda

 

karın kası nasıl yapılırKarın kasları vücudu en çok gösteren dikkat çekici bir kas grubudur. Vücudun üst kısmındaki hacimsel genişlemeler ve kas yapısındaki gelişmeler karın bölgesindeki kas yapısıyla doğru orantılı olarak kendini gösterir. Diğer bir ifadeyle karın bölgesindeki zayıf kas yapısı vücudun diğer kısımlarında (omuz, kol, göğüs, sırt ve bacak) elde edilen gelişmeleri de gölgede bırakır. Bu nedenle karın kasları, düzgün ve gösterişli bir vücut yapısı için mutlaka geliştirilmesi gereken bir kas grubudur.

Vücut geliştirme (bodybuilding) ile ilgilenenlerin genel görüşü karın kası yapmanın hayli zor olduğu ve ciddi bir gayret gerektirdiği yönündedir. Bu algı nedeniyle de genelde ihmal edilir ve görmezden gelinir.

Halbuki bilimsel veriler çerçevesinde doğru ve bilinçli bir antrenman, amaca yönelik bir beslenme programı ve bazı önemli püf noktaları süreci sandığımızdan daha kolay bir hale getirebilecek ve kısa zamanda sonuca ulaşılmasını sağlayacaktır.

Genel itibariyle düzgün karın kaslarına sahip olabilmenin formülü şudur:

Baklava Dilimi Karın Kasları = Doğru Bilgi + Amaca Yönelik Beslenme + Doğru Egzersiz + Sabır ve Azim
 


Karın Kası Yapma

Gelin şimdi karın kası yapmak için doğru bilgilere bir göz atalım:

1. Karın kası da diğer kas grupları gibi bir kastır ve aynı gelişim sürecine tabidir. Omuz kaslarını, göğüs kaslarını, sırt kaslarını, kol kaslarını geliştirmek için nasıl bir antrenman süreci takip ediliyorsa karın kasları için de benzer süreçleri takip etmek gerekir.

2. Doğru beslenme programı ile desteklenmeyen yoğun ve ağır karın kası çalışmaları istenen verimi asla sağlamayacaktır. Karın kası mutfaktan geçer. Doğru ve bilinçli beslenme işinizi yarı yarıya kolaylaştırır.

3. Çoğu zaman asıl yapılması gereken, yağ tabakalarının altına gömülü olan zaten mevcut karın kaslarını, yağları eriterek görünür hale getirmektir. Diğer bir ifadeyle karın kasının belirginleşmesi bazı yiyecek ve besinlerden uzak durmakla mümkündür. (Vücut Geliştirme Beslenme bölümüne bakınız)

4. Karın kaslarının da diğer kaslar gibi gelişim sürecinde dinlenmeye ihtiyacı vardır. Kasların kendilerini yenilemeleri ve gelişimlerini tamamlamaları için yeterli dinlenme süresi verilmezse istenilen sonuç elde edilemeyecek, kısır bir döngü içerisinde vücut hırpalanmış olacaktır.

5. Bazı karın kası egzersizlerinin (plank, dağ tırmanışı, crunch vb.) karın kası üzerinde maksimum etkisi varken, mekik gibi bazılarının bilinenin aksine etkisi çok azdır. Ayrıca bu süreçte spor salonlarındaki teknolojik, yeni tasarım karın kası geliştirme aletlerinden de faydalanılabilir.
 

Plank Hareketi

Bunun yanında karın kası gelişiminde en etkili hareketlerden birisi plank’dir. Plank hareketinin doğru yapılması da elde edilecek faydayı maksimize etmek açısından çok önemlidir. Etkin ve doğru bir plank egzersizine (yakında) buradan ulaşabilirsiniz.

Plank yaparken;


- Vücudunuzu, özellikle kalça bölgesinden asla bükmeyin, düz tutun.


- Omurganızın yere paralel olmasına özen gösterin.


- Pozisyonu aldığınızda karın kaslarınızı sıkın ve vücudunuzdaki gerilimi hissedin.


- İlk antrenmanlarınızda kendinizi fazla zorlamayın, yavaş yavaş süreyi artırın.


- Belinizin her iki yanındaki yağlanmalar için de yan plank hareketini egzersiz programınıza dahil edin.
 

 

Hızlı Karın Kası Yapma

Karın kası gelişimi hakkında yukarıda verilen bilgilerin bilinmesi, süreci ciddi manada kolaylaştıracaktır. Bu bilgiler ışığında bilinçli bir antrenman ve beslenme programıyla, klasik egzersiz metotlarını kullanarak yapılan bitmek tükenmek bilmeyen yorucu karın egzersizlerine de gerek kalmayacaktır.

Sonuç olarak, doğru bilgiye ulaşıp, amaca yönelik besleneceğiz, etkili egzersizden oluşan karın kası programını sabırla uygulayacağız ve muhteşem baklava dilimlerine kolay yoldan kavuşacağız.

Unutmayın ki, başarının sırrı sabırla ve doğru yöntem ve metotlarla çalışmaktır.

 

ÜçgenVücut.com Ekibi 


 

 

 

ÜçgenVücut.com

 

Bilinçli ve sağlıklı vücut geliştirme sitesi

   

 

create counter

Copyright 2012 www.ucgenvucut.com. Designed by Free Web Templates, coded by Free CSS Templates

Privacy Policy | Terms of Use | XHTML | CSS